Statistics Unit Rate

Statistics Unit Rate

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Unit Rate - Word Problems

Unit Rate - Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Simplifying Ratios

Simplifying Ratios

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates and Unit Prices

Unit Rates and Unit Prices

6th - 7th Grade

20 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Statistics Unit Rate

Statistics Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2B

+6

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate, in miles per hour, for the graph?

60 miles per hour

30 miles per hour

120 miles per hour

90 miles per hour

Tags

CCSS.8.EE.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate, in hours worked per day, of the table?

hour worked a day

hour worked for 6 days

hours worked for 12 days

hours worked a day

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate of the table?

$1.05

$0.15

$15.00

$0.35

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many miles per hour does the jet travel at?

840 miles per hour

420 hours per mile

420 miles per hour

840 hours per mile

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

50 miles/hour

45 miles/hour

100 miles/hour

60 miles/hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A table shows the relationship between the number of hours worked and the amount earned at a job. If the table shows that 4 hours of work earns $36, what is the unit rate of pay per hour?

$9/hour

$10/hour

$8/hour

$12/hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

100

1

10

1000

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?