Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Ratios, Ratios, and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which ratio is equivalent to 3:4
12:14
6:8
4:3
20:15
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many pieces are there per ounce?
5 pieces
0.2 pieces
50 pieces
60 pieces
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jack jumps 40 times per 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?
5
10
40
36
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
475 cars per day
19 cars per day
.05 cars per day
15 cars per day
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?
637 cars per week
13
0.08 portraits per week
13 portraits per week
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Ratios

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratio Rates and Proportional Reasoning

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Simplifying Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios Review

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Ratios and rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade