Introduction to Unit Rates

Introduction to Unit Rates

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, and Conversions

Ratios, Rates, and Conversions

7th - 9th Grade

16 Qs

7R Unit 5 RRP Quiz Review

7R Unit 5 RRP Quiz Review

7th Grade

21 Qs

Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

6th - 7th Grade

17 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

16 Qs

Interpreting Unit Rate on a Graph

Interpreting Unit Rate on a Graph

8th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

20 Qs

7R Unit 5 Test Review

7R Unit 5 Test Review

7th Grade

18 Qs

Introduction to Unit Rates

Introduction to Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2D, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Is the following a rate or a unit rate?


$5 per pound

rate

unit rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate in minutes per page.

In 15 minutes, a person reads 30 pages.

2 minutes per page

1/2 minute per page

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rate is a

comparison of two quantitities

a comparison of two quantities with units

a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1

the number in front of the variable in an expression of equation

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a

comparison of two quantitities

a comparison of two quantities with units

a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1

the number in front of the variable in an expression of equation

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a printer can print 240 pages in 4 minutes, what is the unit rate of pages per minute?

60 pages/minute

50 pages/minute

70 pages/minute

40 pages/minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
13 pounds per 12 inches
15 fish per 12 gallons
24 hours per day
55 miles in 3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?