Introduction to Unit Rates

Introduction to Unit Rates

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

22 Qs

Proportion Review

Proportion Review

7th Grade

20 Qs

Interpret Proportional Relationships

Interpret Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

7th Grade

15 Qs

Unit rate and constant rates of change

Unit rate and constant rates of change

7th Grade

15 Qs

Unit Rate Pre-Assessment

Unit Rate Pre-Assessment

7th Grade

21 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Unit Rate - Word Problems

Unit Rate - Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Introduction to Unit Rates

Introduction to Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Is the following a rate or a unit rate?


$5 per pound

rate

unit rate

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate in minutes per page.

In 15 minutes, a person reads 30 pages.

2 minutes per page

1/2 minute per page

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rate is a

comparison of two quantitities

a comparison of two quantities with units

a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1

the number in front of the variable in an expression of equation

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a

comparison of two quantitities

a comparison of two quantities with units

a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1

the number in front of the variable in an expression of equation

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a printer can print 240 pages in 4 minutes, what is the unit rate of pages per minute?

60 pages/minute

50 pages/minute

70 pages/minute

40 pages/minute

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
13 pounds per 12 inches
15 fish per 12 gallons
24 hours per day
55 miles in 3 hours

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?