Introduction to Unit Rates

Introduction to Unit Rates

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Rates

Rates

9th - 12th Grade

20 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

19 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Introduction to Unit Rates

Introduction to Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Comparing 2 quantities with a denominator of 1

unit price

unit rate

equivalent ratio

ratio table

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A package of 20 crayons from Crayola costs $18 and a package of 30 crayons from Walmart costs $28.

Which package has the lower cost per crayon? Use unit rates to choose which package of crayons is the better deal.

20 pack of crayons is the better deal

30 pack of crayons is the better deal

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate in pages per minute.

A person can read 30 pages in 15 minutes

2 pages per minute

1/2 page per minute

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

Which of the following is a unit rate?

150 miles in 3 hours

50 miles per hour

300 miles for $20

10 gallons in 2 cars

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

A grocery store sells 12 apples for $6. What is the cost per apple?

$0.50

$0.60

$0.75

$1.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

What is the unit rate if 8 gallons of gasoline cost $28?

$3.50 per gallon

$4.00 per gallon

$3.00 per gallon

$2.50 per gallon

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

What does the term "unit rate" specifically refer to?

A comparison of two different quantities

A rate with a denominator of one

A method to find the speed of an object

A way to calculate distance over time

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?