Comparing 2 quantities with a denominator of 1
Introduction to Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
unit price
unit rate
equivalent ratio
ratio table
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A package of 20 crayons from Crayola costs $18 and a package of 30 crayons from Walmart costs $28.
Which package has the lower cost per crayon? Use unit rates to choose which package of crayons is the better deal.
20 pack of crayons is the better deal
30 pack of crayons is the better deal
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate in pages per minute.
A person can read 30 pages in 15 minutes
2 pages per minute
1/2 page per minute
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
Which of the following is a unit rate?
150 miles in 3 hours
50 miles per hour
300 miles for $20
10 gallons in 2 cars
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
A grocery store sells 12 apples for $6. What is the cost per apple?
$0.50
$0.60
$0.75
$1.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
What is the unit rate if 8 gallons of gasoline cost $28?
$3.50 per gallon
$4.00 per gallon
$3.00 per gallon
$2.50 per gallon
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
What does the term "unit rate" specifically refer to?
A comparison of two different quantities
A rate with a denominator of one
A method to find the speed of an object
A way to calculate distance over time
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
4th - 7th Grade
20 questions
7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade