Introduction to Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Comparing 2 quantities with a denominator of 1
unit price
unit rate
equivalent ratio
ratio table
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A package of 20 crayons from Crayola costs $18 and a package of 30 crayons from Walmart costs $28.
Which package has the lower cost per crayon? Use unit rates to choose which package of crayons is the better deal.
20 pack of crayons is the better deal
30 pack of crayons is the better deal
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate in pages per minute.
A person can read 30 pages in 15 minutes
2 pages per minute
1/2 page per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
Which of the following is a unit rate?
150 miles in 3 hours
50 miles per hour
300 miles for $20
10 gallons in 2 cars
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
A grocery store sells 12 apples for $6. What is the cost per apple?
$0.50
$0.60
$0.75
$1.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
What is the unit rate if 8 gallons of gasoline cost $28?
$3.50 per gallon
$4.00 per gallon
$3.00 per gallon
$2.50 per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
What does the term "unit rate" specifically refer to?
A comparison of two different quantities
A rate with a denominator of one
A method to find the speed of an object
A way to calculate distance over time
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Rates, unit rates and better buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade