Ratio, Rate and Unit Rates

Ratio, Rate and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios 6th grade edition

Ratios 6th grade edition

6th - 12th Grade

20 Qs

Ratio and rates part 1

Ratio and rates part 1

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 7th Grade

15 Qs

Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

6th Grade

17 Qs

Rate & Unit Rate

Rate & Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Ratios/Rates/Unit Rates

Ratios/Rates/Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Equivalent Ratios

Equivalent Ratios

6th Grade

15 Qs

Ratio, Rates & Unit Rates

Ratio, Rates & Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratio, Rate and Unit Rates

Ratio, Rate and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of 8 lb of meat for $28.

$3.00

$3.50

$4.00

$4.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of $2.95 for 5 cans.

$0.62/can

$0.57/can

$0.60/can

$0.59/can

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of 5 lawns for $90.

$19

$18

$17

$20

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A dairy farm has the following cows: 12 Holstein, 6 Jersey, and 4 brown Swiss. Find the ratio in lowest terms of Holsteins to Jerseys

5.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth:​ (a)   11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken

7

22

30

10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is a one

Two decimals that can be multiplied

7.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth:​ (a)  

11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken

7

22

30

10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?