You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Identifying Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The .17 cents per roll is an example of ?
A unit rate
Mr. Phillips favorite toilet paper
not a unit rate
rate
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A tank can be filled with water at a rate of 150 liters in 3 minutes. What is the unit rate of liters per minute?
50 liters/minute
60 liters/minute
40 liters/minute
45 liters/minute
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a printer can print 240 pages in 4 minutes, what is the unit rate of pages per minute?
60 pages/minute
50 pages/minute
70 pages/minute
40 pages/minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rate and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportion Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Simplifying Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade