Ratios, Rates, Unit Rate and Proportions

Ratios, Rates, Unit Rate and Proportions

7th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Interpret Proportional Relationships

Interpret Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Conversions

Ratios, Rates, and Conversions

7th - 9th Grade

16 Qs

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

22 Qs

Ratios, Rates, Unit Rate and Proportions

Ratios, Rates, Unit Rate and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate for 476 miles in 8 hours

59.5

0.01

3808

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you pay $1.95 for 5 bananas, how much is one banana? Hint: What is the unit rate?

$0.39

$0.35

$2.99

$0.93

3.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does this table represent a proportional relationship? Write yes or no. If the answer is yes, what is the rate?

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Scott had to run for 18 minutes, ride his bike for 20 minutes, and lifted weights for 15 minutes. What is the ratio of the time he rode his bike to the total amount of time he exercised?

18:20

20:33

53:20

20:53

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a rate for this graph?

20 minutes per 6 miles

60 minutes per 12 miles

80 minutes per 24 miles

100 minutes per 24 miles

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?

60 miles/hour

55 miles/hour

65 miles/hour

75 miles/hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a printer can print 240 pages in 4 minutes, what is the unit rate of pages per minute?

60 pages/minute

50 pages/minute

70 pages/minute

40 pages/minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?