What is the unit rate for 476 miles in 8 hours
Ratios, Rates, Unit Rate and Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
59.5
0.01
3808
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you pay $1.95 for 5 bananas, how much is one banana? Hint: What is the unit rate?
$0.39
$0.35
$2.99
$0.93
3.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
Does this table represent a proportional relationship? Write yes or no. If the answer is yes, what is the rate?
Evaluate responses using AI:
OFF
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Scott had to run for 18 minutes, ride his bike for 20 minutes, and lifted weights for 15 minutes. What is the ratio of the time he rode his bike to the total amount of time he exercised?
18:20
20:33
53:20
20:53
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
What is a rate for this graph?
20 minutes per 6 miles
60 minutes per 12 miles
80 minutes per 24 miles
100 minutes per 24 miles
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?
60 miles/hour
55 miles/hour
65 miles/hour
75 miles/hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a printer can print 240 pages in 4 minutes, what is the unit rate of pages per minute?
60 pages/minute
50 pages/minute
70 pages/minute
40 pages/minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Pre- al: fractional rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
18 questions
7R Unit 5 Test Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportion Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate #3

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Rate or Unit Rate?

Quiz
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade