Ratios, Ratio Tables, Unit Rates

Ratios, Ratio Tables, Unit Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Unit Rates Tables

Ratios and Unit Rates Tables

6th Grade - University

15 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

7th Grade - University

15 Qs

Rates Ratios Unit Rate Proportions

Rates Ratios Unit Rate Proportions

6th Grade - University

13 Qs

Represent Ratios and Rates

Represent Ratios and Rates

6th Grade - University

13 Qs

Ratio Tables Ratios Proportions

Ratio Tables Ratios Proportions

6th Grade - University

15 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade - University

15 Qs

Identify Rate, Unit Rate or Ratio

Identify Rate, Unit Rate or Ratio

7th Grade - University

15 Qs

Ratios, Ratio Tables, Unit Rates

Ratios, Ratio Tables, Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Complete the ratio tables

10, 15, 20

15, 20, 25

10, 35, 45

10, 15, 30

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If there are 120 boys in the group, how many boys and girls are there TOTAL?  Use the tape diagrams to solve.

150

270

250

360

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In a bag of Jolly Ranchers, the ratio of blue to red is 3 to 4.  If I have a TOTAL of 56 Jolly Ranchers, how many of them are blue?  Solve with a tape diagram.

12

28

32

24

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The math team has 12 boys, 10 girls, and one coach. What is the ratio of coaches to students?

22 to 1

1/10

1 to 22

1:12

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 4 birds and 6 snakes. What is the ratio of birds to total animals?

4/10

4/6

6/4

10/4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of cats to dogs in a shelter was 40 to 60. What is the ratio of dogs to total number of animals in the shelter.

40 to 60

60 to 40

60 to 100

40 to 100

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Ms. Falcone is having some friends over. She bought 18 bottles of water for $12.00 and a 12 pack of cookies for $5.64. Identify the choices that have the correct unit rate.

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?