Math Unit Rate

Math Unit Rate

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratio, Proportions, Unit Rate Test

Ratio, Proportions, Unit Rate Test

4th - 7th Grade

17 Qs

Finding the unit rate

Finding the unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Quiz 2 Review: Proportional Tables

Quiz 2 Review: Proportional Tables

7th Grade

11 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

6th grade CFA Unit 3 2.0

6th grade CFA Unit 3 2.0

6th - 8th Grade

10 Qs

Math Unit Rate

Math Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Coca-Cola $1.29 for 1.25 L 
or
Pepsi $2.49 for 2L
Find the unit price of each and choose the better deal.

Pepsi

Coca-Cola

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Goldfish crackers $1.99 for 7.2 oz. 
or
Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Goldfish

Cheez-its

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.

Add

Subtract

Multiply

Divide

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is a rate?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate (how many avocados per bag):

42 avocados in 7 bags

7 avocados/bag

6 avocados/bag

7 bags/avocado

14 avocados/bag

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate (how many minutes per video):

24 minutes to watch 4 videos

4 minutes/video

4 videos/minute

6 minutes/video

8 minutes/video

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jane is buying coffee. Coffee Shop A sells 30 ounces for $9.95, and Coffee Shop B sells 12 ounces for $3.50. Which coffee shop is cheaper per ounce?

because they are selling more coffee in total.

because their unit price is $0.29 per ounce, whereas B's is $0.33 per ounce.

because their unit price is $0.29 per ounce, and A's is $0.33 per ounce.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?