Math Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Coca-Cola $1.29 for 1.25 L
or
Pepsi $2.49 for 2L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Pepsi
Coca-Cola
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Goldfish crackers $1.99 for 7.2 oz.
or
Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Goldfish
Cheez-its
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is a rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate (how many avocados per bag):
42 avocados in 7 bags
7 avocados/bag
6 avocados/bag
7 bags/avocado
14 avocados/bag
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate (how many minutes per video):
24 minutes to watch 4 videos
4 minutes/video
4 videos/minute
6 minutes/video
8 minutes/video
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jane is buying coffee. Coffee Shop A sells 30 ounces for $9.95, and Coffee Shop B sells 12 ounces for $3.50. Which coffee shop is cheaper per ounce?
because they are selling more coffee in total.
because their unit price is $0.29 per ounce, whereas B's is $0.33 per ounce.
because their unit price is $0.29 per ounce, and A's is $0.33 per ounce.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Finding the unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Simple Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Interpreting Graphs of Functions

Quiz
•
8th - 10th Grade
19 questions
Grade 7 Module 4 Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade