Math Unit Rate

Math Unit Rate

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationship 7RP2

Proportional Relationship 7RP2

7th Grade

10 Qs

7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

7th Grade

20 Qs

Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

6th - 7th Grade

20 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th - 8th Grade

14 Qs

Math Unit Rate

Math Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?

2 acres per hour

1/2 acres per hour

9/24 acres per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joe can run 3 2/5 miles in 7/8 of an hour. What is his speed in miles per hour?

3  9/13 mph

119/40 mph

3  31/35 mph

35/136 mph 

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz

Oreos

Chips Ahoy

They are the same

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate: A shop sells 15 hats for $75. What is the cost of 1 hat?

$10

$5

$20

$15

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate: If a store sells 8 bottles of juice for $4, what is the cost of 1 bottle?

$0.25

$0.50

$1.00

$2.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate: If 8 oranges cost $4, what is the cost of 1 orange?

$0.25

$0.50

$1.00

$2.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate: If a car travels 450 miles in 9 hours, what is its speed in miles per hour?

40

50

60

70

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?