Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?
Math Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2 acres per hour
1/2 acres per hour
9/24 acres per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joe can run 3 2/5 miles in 7/8 of an hour. What is his speed in miles per hour?
3 9/13 mph
119/40 mph
3 31/35 mph
35/136 mph
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Oreos
Chips Ahoy
They are the same
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate: A shop sells 15 hats for $75. What is the cost of 1 hat?
$10
$5
$20
$15
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate: If a store sells 8 bottles of juice for $4, what is the cost of 1 bottle?
$0.25
$0.50
$1.00
$2.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate: If 8 oranges cost $4, what is the cost of 1 orange?
$0.25
$0.50
$1.00
$2.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate: If a car travels 450 miles in 9 hours, what is its speed in miles per hour?
40
50
60
70
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
7th Grade Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Graphs and Tables Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Solving Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportion Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Tables and Graphs Proportional Relationships Pretest

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade