You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Math Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express as a unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.
$25.97 for 8 boxes
$3.24 per box
$.31 per box
$3.25 per box
$3 per box
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza
5.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a) 11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken
7
22
30
10
6.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
A (a) is a type of ratio that compares quantities with different units of measure. Such as comparing miles and minutes or dollars and hours. A (b) is a comparison to ONE unit, such as miles per minute or dollars per hour. To solve any unit rate problem, you must determine the amount for 1.
rate
unit rate
ratio
fraction
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Finding the unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
19 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade