Linear Word Problems Standard Form

Linear Word Problems Standard Form

9th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Proportionality Problems

Solving Proportionality Problems

3rd Grade - University

12 Qs

Writing Equations from Word Problems

Writing Equations from Word Problems

9th - 12th Grade

10 Qs

Setting Up Substitution Problems

Setting Up Substitution Problems

9th Grade - University

11 Qs

Writing Linear Equations

Writing Linear Equations

9th - 12th Grade

8 Qs

Linear Equation Standard Form

Linear Equation Standard Form

9th Grade - University

13 Qs

Linear Equation Standard Form

Linear Equation Standard Form

9th Grade - University

10 Qs

Setting Up Linear Equation Word Problems (Standard Form)

Setting Up Linear Equation Word Problems (Standard Form)

9th - 12th Grade

18 Qs

Linear Word Problems All Types

Linear Word Problems All Types

9th Grade - University

10 Qs

Linear Word Problems Standard Form

Linear Word Problems Standard Form

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Zoe went to a store where hats are priced at $10 each and gloves are priced at $5 each. She bought some hats and gloves and the total bill came to $30.


If we let "x" represent the number of hats Zoe bought and "y" represent the number of gloves, which equation would represent this situation?

10x + 5y = 30

5x + 10y = 30

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The same situation -- Hats are $10 each and gloves are $5 each for a total of $30.


The equation is: 10x + 5y = 30


How many hats can you buy if you got 2 sets of gloves?

2 hats

4 hats

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Small bags of apples are $2 each and large bags of oranges are $6 each. A customer spends a total of $28.

If "x" is the number of bags of apples and "y" is the number of bags of oranges, which equation models this?

6x + 2y = 28

2x + 6y = 28

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The same situation -- Bags of apples are $2 each and bags of oranges are $6 each. A customer spends a total of $28.

The equation is: 2x + 6y = 28

How many bags of oranges can you buy if you buy 2 bags of apples?

4 bags

3 bags

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Grace, Luna, and James are planning a party and want to buy desserts. They found that ice-cream is $2.50 per scoop and puppychow is $4 per bag. They have a budget of $20. Write a linear equation to model this scenario.

y=2.50x+4

2.50x+4y=20

y=4x+2.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Benjamin, Mason, and Ava went to a Mexican restaurant for lunch. Benjamin ordered 4 tacos and Mason ordered 5 enchiladas. The total bill came to $10.80. Which equation matches the given situation?

4x + 3y = 8.10

4x + 5y = 10.80

4x - 5y = 10.80

4x + 10.80y = 5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mia, Aria, and Noah are planning a party. They decide to buy sodas for $2 each and chips for $1.50 each from a local store. They have a budget of $17.50 for drinks and snacks.

If x represents the number of sodas and y represents the number of chips, which equation would represent the total amount they spent?

17.50x+1.50y=2

2x-1.50y=17.50

2x+1.50y=17.50

2x+1.50y=19

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?