Two farmers use combines to harvest corn from their fields. One farmer can harvest 600 acres of corn per day, and the other farmer can harvest 1000 acres of corn per day. They harvested 9800 acres of corn total. Which equations could represent this situation? Choose all that apply.
Linear Graphs Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
600x + 1000y = 9800
1000x + 600y = 9800
y = 6/10x + 9800
y = 10/6x + 9800
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
A football team scores 63 points. All of the points come from field goals (x) worth 3 points and touchdowns (y) worth 7 points. Write an equation in standard form that represents this situation. Then convert it to slope-intercept form. Select the correct standard form and slope-intercept form.
3x + 7y = 63
7x + 3y = 63
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A pizza parlor charges $1.75 per topping, and a pizza with 5 toppings cost $14.25. What form of a linear equation would best represent this situation?
Standard Form
Point-Slope Form
Slope- Intercept Form
None of the above
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You have only nickels (x) and dimes (y) in your piggy bank. When you ran the coins through a change counter, it indicated you have 595 cents. Write an equation to represent this situation.
5x + 10y = 595
10x + 5y = 595
.05x + .10y = 595
y = 2x + 595
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The start up cost to join eTunes music is $7.95 plus $0.95 per song downloaded. Write a linear equation that could be used to find how many songs he downloaded.
y = 0.95x + 7.95
y = 7.95x + 0.95
y = 0.95x - 7.95
y = - 0.95x + 7.95
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The start up cost to join eTunes music is $7.95 plus $0.95 per song downloaded. If Will spent $26, write and solve a linear equation to find how many songs he downloaded.
32 songs
33 songs
19 songs
36 songs
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a pet store, it costs $5 to wash a cat and $7.50 to wash a dog. Last week, the store made $60 from washing cats and dogs. If 6 cats were washed, write and solve a linear equation to find how many dogs were washed.
2 dogs
3 dogs
4 dogs
not enough information
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Converting from Standard form to Slope-intercept Form Quiz

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Integrated Math 1 S2 Final Review 2

Quiz
•
8th - 11th Grade
18 questions
Linear Applications (Standard or Slope-Intercept)

Quiz
•
8th - 9th Grade
14 questions
Slope-Int/Standard Form

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Linear Word Problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Linear Equation Forms

Quiz
•
7th - 10th Grade
15 questions
Standard form of a Linear Equation

Quiz
•
9th - 12th Grade
17 questions
Algebra 1 Review of Chapter 4

Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Scatterplots and Trendlines

Quiz
•
8th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
90s cartoons

Quiz
•
8th Grade
23 questions
Writing Equations (Variables on both sides)

Quiz
•
8th Grade