Introduction to Ratio, Rates, and Unit

Introduction to Ratio, Rates, and Unit

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates

Rates

9th - 12th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, & Unit Rate

Ratios, Rates, & Unit Rate

6th - 8th Grade

19 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Introduction to Ratio, Rates, and Unit

Introduction to Ratio, Rates, and Unit

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

2.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 5 pts

How do you know if two ratios are proportional?

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

4 cookies per dollar

6 cookies per dollar

9 cookies per dollar

1/9 dollars per cookie

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

If you have the ratio of $30 to 5 hours of work, what operation will you use to find a unit rate?

Addition

Subtraction

Multiplication

Division

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

$4.95 per pizza

$5.75 per pizza

$7.25 per pizza

$6.50 per pizza

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour

$12 per hour

$192 per hour

$25 per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?