Alabama Math Standards on Decimals

Alabama Math Standards on Decimals

4th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

CCSS.Math.Content.5.NBT.A.3

CCSS.Math.Content.5.NBT.A.3

CCSS.Math.Content.5.NBT.A.1

CCSS.Math.Content.5.NBT.A.1

Perimeter and Area of Quadrilaterals and Triangles

Perimeter and Area of Quadrilaterals and Triangles

Multiplication of fractions

Multiplication of fractions

CCSS.Math.Content.5.NBT.A.1

CCSS.Math.Content.5.NBT.A.1

Fun with Dividing Unit Fractions for Grade 3

Fun with Dividing Unit Fractions for Grade 3

Multiplication & Division: Arrays and Estimation Fun!

Multiplication & Division: Arrays and Estimation Fun!

Pythagorean Theorem and Special Right Triangles Review

Pythagorean Theorem and Special Right Triangles Review

Alabama Math Standards on Decimals

Alabama Math Standards on Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
5.NBT.A.3A, 4.NF.C.6, 5.NBT.A.3B

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Convert fraction to a decimal

3/8

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Convert fraction to a decimal

1/2

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Convert fraction to a decimal

1/4

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Convert fraction to a decimal

18/100

Tags

CCSS.4.NF.C.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

John has $2.543 in his piggy bank. What is the value of the digit 5 in his total amount?

Five tenths

Five hundredths

Five ones

Five thousandths

Tags

CCSS.5.NBT.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Four friends are comparing the amounts of money they have in their wallets, expressed in dollars. Which friend has the least amount of money?

Friend A: $0.72

Friend B: $0.27

Friend C: $0.702

Friend D: $0.207

Tags

CCSS.5.NBT.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Imagine you are comparing prices of four different brands of chocolate in a store. The prices are as follows: $0.99, $0.9, $0.909, $0.099. Arrange these prices from lowest to highest.

$0.099, $0.9, $0.909, $0.99

$0.099, $0.909, $0.9, $0.99

$0.9, $0.909, $0.99, $0.099

$0.099, $0.9, $0.909, $0.99

Tags

CCSS.5.NBT.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?