Systems of Equations Current Word Problems

Systems of Equations Current Word Problems

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Equations Systems

Linear Equations Systems

8th Grade - University

15 Qs

Unit 5  Systems Review

Unit 5 Systems Review

9th Grade

13 Qs

Systems (Equations and Word Problems)

Systems (Equations and Word Problems)

9th Grade

10 Qs

nc math 1 review

nc math 1 review

9th Grade

10 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

9th Grade

11 Qs

Writing Systems of Equations

Writing Systems of Equations

8th - 9th Grade

10 Qs

Linear Inequalities

Linear Inequalities

9th Grade

15 Qs

Systems of Equations

Systems of Equations

8th Grade - University

13 Qs

Systems of Equations Current Word Problems

Systems of Equations Current Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a restaurant the cost for a breakfast taco and a small glass of milk is $2.10. The cost for 2 tacos and 3 small glasses of milk is $5.15. If a system of equations is written, which would be the correct representation of the 2 variables?

t: # of tacos
m: # of glasses of milk

t: Cost of each taco
m: Cost of each glass of milk

t: total cost
m: # of food items

t: Cost of each glass of milk
m: Cost of each taco

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Some students want to order shirts with their school logo. One company charges $9.65 per shirt plus a setup fee of $43. Another company charges $8.40 per shirt plus a $58 fee. Which equation represents the number of shirts when both companies charge the same amount?

y = 9.65 + x
y = 8.40 + x

y = 9.65x + 43
y = 8.40x + 58

y =9.65x
y = 8.40x

y = 9.65x - 43
y = 8.40x - 58

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Lisa and Tammy are selling items at the craft show.  Which might be a reasonable solution from the graph showing the number of items sold when they both have earned the same amount?

(1, 12)

(3, 19)

(5, 25)

(0, 10)

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Nancy went to the grocery story.  On Monday she purchased 4 apples and 6 bananas for a total of $13.  On Wednesday she purchased 3 apples and 7 bananas for a total of $13.50.  Which system of equations represents the situation?

4x + 6y = 3
13.5x - 13y = 6

x + y = 4
x - y = 6

4x + 6y = 13
3x + 7y = 13.5

4x - 6y = 13
3x - 7y = 13.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A boy has seven more nickels than quarters. The total value of the coins is $4.90. Which system could be used to find out how many nickels and quarters he has?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A customer at a store paid $64 for 3 large candles and 4 small candles. At the same store, a second customer paid $4 more than the first customer for 1 large candle and 8 small candles. The price of each large candle is the same, and the price of each small candle is the same.

Which system of equations can be used to find the price in dollars of each large candle, x, and each small candle, y?

4y = 3x + 64

8y = x + 68

4y = 3x + 64

8y = x + 60

3x + 4y = 64

x + 8y = 68

3x + 4y = 64

x + 8y = 60

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?