Elimination Substitution

Elimination Substitution

9th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Applications & 3 Variable Systems

Applications & 3 Variable Systems

11th Grade

18 Qs

Standard Form Linear Equations Word Problems

Standard Form Linear Equations Word Problems

9th Grade - University

17 Qs

Word problem - algebraic expression

Word problem - algebraic expression

8th - 10th Grade

17 Qs

Writing Systems of Equations and Inequalities

Writing Systems of Equations and Inequalities

8th - 10th Grade

10 Qs

Writing Systems

Writing Systems

9th Grade

14 Qs

Systems Matching Real-World Problems

Systems Matching Real-World Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Standard Form Word Probs

Standard Form Word Probs

9th Grade

12 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

9th - 12th Grade

10 Qs

Elimination Substitution

Elimination Substitution

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the system:
x + 6y = 17
x - 3y = 8

(5, 2)

(11, 1)

(1, 11)

no solution

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The talent show committee sold a total of 530 tickets in advance. Student tickets cost $3 each and the adult tickets cost $4 each. If the total receipts were $1740, how many of each type of ticket were sold?

S + A = 530
3S + 4A = 1740

S + A = 530
4S + 3A = 1740

S + A = 1740
3S + 4A = 530

S + A = 1740
4S + 3A = 530

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What would be the first step in finding the solution with elimination?

cross out the 3y and -3y

cross out the 4x and x

change all the signs of the second equation

add 1 and -11

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the system:
2x - 5y = 12
y = -2

y = -2

(11, -2)

(1, -2)

no solution

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For questions 9 & 10: One group of friends purchased 10 hot dogs and 5 soft drinks at a cost of $12.50. A second group bought 7 hot dogs and 4 soft drinks at a cost of $9.00. Let x = cost of a hot dogLet y = cost of a soft drink Write a system of linear equations.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The school that Nick goes to is selling tickets to their annual talent show. On the first day of ticket sales, they sold 12 adult tickets and 15 children tickets and made $132. On the second day of ticket sales, they sold 8 adult tickets and 11 children tickets for $92. Let x = cost of an adult ticket Let y = cost of a child ticket Write a system of linear equations.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a local grocery store 5 oranges and 7 bananas cost $7.75, whereas 3 oranges and 9 bananas cost $8.25. Let x = cost of an orange Let y = cost of a banana Determine the cost of an orange and a banana.

$0.75 for an orange and $0.50 for a banana

$0.50 for an orange and $0.75 for a banana

$0.25 for an orange and $1.00 for a banana

$1.00 for an orange and $0.25 for a banana

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?