Shanelle ordered 4 bagels and 3 muffins and paid $10.86. Chris ordered 4 bagels and 6 muffins and paid $14.16. What is the cost of one bagel?
Solving Systems Problem Solving

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$1.10
$1.89
$3.30
$7.56
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Two brothers went shopping at a back-to-school sale where all shirts and shorts were the same price. The younger brother spent $175 on 7 new shirts and 7 pairs of shorts. The older brother purchased 6 new shirts and 7 pairs of shorts and paid a total of $165. How much did one shirt cost?
$5
$10
$15
$20
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Erin is 3 years younger than twice Alex's age. Their ages combined are 33 years. How old are Alex and Erin. If x=Erin's age and y=Alex's age, choose the system that matches the situation.
x + y = 33
y = 2x - 3
x + y = 33
x = 2y - 3
x + y = 33
x = 3 - 2y
x + y = 3
x = 33 - 2y
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Write two equations that you could use to solve the following problem. Trey's online music club charges a monthly fee of $20 plus $0.80 per song downloaded. Deb's club charges a monthly fee of $21 plus $0.60 per song. For what number of songs will the monthy charge be the same.
20 = .80x
21 = .60x
y = 20x - 0.80
y = 21x - 0.60
y = .60x + 20
y = .80x + 21
y = .80x + 20
y = .60x + 21
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mary wants to multiply a equation by -3 to use the elimination method. What would the equation look like after she multiplies?
2x + 2y = 6
-3x + -3y = 6
-6x + -6y = 6
-6x + -6y = -18
-6x + 2y = 18
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Logan asked his 20 coworkers whether they own a car or a truck. There were 6 more car owners than truck owners. How many people owned a car?
7 people
9 people
11 people
13 people
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve by elimination:
4x+9y=28
-4x-y=-28
(-7,0)
(6,0)
(-6,0)
(7,0)
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Solving Systems of Equations

Quiz
•
10th - 12th Grade
18 questions
Solving Systems Using Elimination

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Solving Systems

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Solving Systems of Equations

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Solving Systems of Linear Equations in Two Variables

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Quiz 1: Solving Systems of Equations

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Solving Systems by Elimination

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Solving Systems - Elimination Method (GREEN)

Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade