Solving Systems Problem Solving

Solving Systems Problem Solving

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving systems by elimination

Solving systems by elimination

8th - 10th Grade

18 Qs

Solving Systems by Elimination

Solving Systems by Elimination

7th - 9th Grade

16 Qs

Solving Systems by Elimination

Solving Systems by Elimination

9th Grade

17 Qs

Solving Systems of Equations

Solving Systems of Equations

10th - 12th Grade

15 Qs

Solving Systems Of Equations with Multiplication

Solving Systems Of Equations with Multiplication

9th Grade

10 Qs

Solving Systems

Solving Systems

9th - 12th Grade

10 Qs

Solving Systems of Linear Equations in Two Variables

Solving Systems of Linear Equations in Two Variables

9th - 12th Grade

20 Qs

Solving Systems with Elimination

Solving Systems with Elimination

9th - 10th Grade

20 Qs

Solving Systems Problem Solving

Solving Systems Problem Solving

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Shanelle ordered 4 bagels and 3 muffins and paid $10.86. Chris ordered 4 bagels and 6 muffins and paid $14.16. What is the cost of one bagel?

$1.10

$1.89

$3.30

$7.56

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Two brothers went shopping at a back-to-school sale where all shirts and shorts were the same price. The younger brother spent $175 on 7 new shirts and 7 pairs of shorts. The older brother purchased 6 new shirts and 7 pairs of shorts and paid a total of $165. How much did one shirt cost?

$5

$10

$15

$20

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Erin is 3 years younger than twice Alex's age. Their ages combined are 33 years. How old are Alex and Erin. If x=Erin's age and y=Alex's age, choose the system that matches the situation.

x + y = 33
y = 2x - 3

x + y = 33
x = 2y - 3

x + y = 33
x = 3 - 2y

x + y = 3
x = 33 - 2y

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write two equations that you could use to solve the following problem. Trey's online music club charges a monthly fee of $20 plus $0.80 per song downloaded. Deb's club charges a monthly fee of $21 plus $0.60 per song. For what number of songs will the monthy charge be the same.

20 = .80x
21 = .60x

y = 20x - 0.80
y = 21x - 0.60

y = .60x + 20
y = .80x + 21

y = .80x + 20
y = .60x + 21

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mary wants to multiply a equation by -3 to use the elimination method. What would the equation look like after she multiplies?
2x + 2y = 6

-3x + -3y = 6

-6x + -6y = 6

-6x + -6y = -18

-6x + 2y = 18

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Logan asked his 20 coworkers whether they own a car or a truck. There were 6 more car owners than truck owners.  How many people owned a car?   

7 people

9 people

11 people

13 people

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve by elimination:
4x+9y=28
-4x-y=-28

(-7,0)

(6,0)

(-6,0)

(7,0)

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?