Solving Systems Problem Solving

Solving Systems Problem Solving

9th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Systems of Linear Equations Review

Systems of Linear Equations Review

8th - 9th Grade

19 Qs

Writing Systems of Equations and Inequalities

Writing Systems of Equations and Inequalities

8th - 10th Grade

10 Qs

Systems of Equations - Word Problems

Systems of Equations - Word Problems

8th - 10th Grade

10 Qs

Systems Matching Real-World Problems

Systems Matching Real-World Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Writing Systems of Equations Through Word Problems

Writing Systems of Equations Through Word Problems

9th - 12th Grade

10 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

8th - 10th Grade

15 Qs

Solving Systems - Applications

Solving Systems - Applications

10th - 11th Grade

10 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

9th - 12th Grade

10 Qs

Solving Systems Problem Solving

Solving Systems Problem Solving

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve by elimination:

4x+9y=28

-4x-y=-28

(-7,0)

(6,0)

(-6,0)

(7,0)

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The school that Stefan goes to is selling tickets to a choral performance. On the first day of ticket sales the school sold 3 senior citizen tickets and 1 child ticket for a total of $38. The school took in $52 on the second day by selling 3 senior citizen tickets and 2 child tickets. Which equations represents the system that could be used?

1s + 3c = 38
2s + 3c = 52

3s + 1c = 38
3s + 2c = 52

s + c = 38
s + c = 52

3s + 3c = 38
1s + 2c = 52

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a restaurant the cost for a breakfast taco and a small glass of milk is $2.10. The cost for 2 tacos and 3 small glasses of milk is $5.15. If a system of equations is written, which would be the correct representation of the 2 variables?

t: # of tacos
m: # of glasses of milk

t: Cost of each taco
m: Cost of each glass of milk

t: total cost
m: # of food items

t: Cost of each glass of milk
m: Cost of each taco

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Some students want to order shirts with their school logo. One company charges $9.65 per shirt plus a setup fee of $43. Another company charges $8.40 per shirt plus a $58 fee. Which equation represents the number of shirts when both companies charge the same amount?

y = 9.65 + x
y = 8.40 + x

y = 9.65x + 43
y = 8.40x + 58

y =9.65x
y = 8.40x

y = 9.65x - 43
y = 8.40x - 58

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Lisa and Tammy are selling items at the craft show.  Which might be a reasonable solution from the graph showing the number of items sold when they both have earned the same amount?

(1, 12)

(3, 19)

(5, 25)

(0, 10)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Wyatt and Emerson went shopping at a back-to-school sale where all shirts and shorts were the same price. Wyatt spent $175 on 7 new shirts and 7 pairs of shorts. Emerson purchased 6 new shirts and 7 pairs of shorts and paid a total of $165. How much did one shirt cost?

$5

$10

$15

$20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On Monday Joe bought 10 cups of coffee and 5 doughnuts for his office at the cost of $16.50.  It turns out that the doughnuts were more popular than the coffee.  On Tuesday he bought 5 cups of coffee and 10 doughnuts for a total of $14.25.  Which equations could be used to determine the cost of the coffee? 

10c + 5d = 14.25
5c + 10d = 16.50

10c + 5d = 16.50
5c + 10d = 14.25

c + d = 10
5c + 10d = 16.50

c + d = 5
5c + 10d = 16.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?