Solving Word Problem Using Proportion

Solving Word Problem Using Proportion

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mastering Decimal Division: Word Problems for Grade 5

Mastering Decimal Division: Word Problems for Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

Divide Decimal by Whole Number Word Problems

Divide Decimal by Whole Number Word Problems

5th Grade - University

13 Qs

Part to Whole Proportions Word Problems

Part to Whole Proportions Word Problems

8th Grade - University

11 Qs

Simple Proportions Word Problems

Simple Proportions Word Problems

8th Grade - University

15 Qs

Proportion ...Word Problems (March 23)

Proportion ...Word Problems (March 23)

6th - 8th Grade

13 Qs

Rates Ratios and Proportions (Unit 4)

Rates Ratios and Proportions (Unit 4)

5th - 7th Grade

10 Qs

One Step Inequality Check

One Step Inequality Check

7th Grade

10 Qs

Rates, Ratios, Percents, and Simple Interest

Rates, Ratios, Percents, and Simple Interest

7th Grade

13 Qs

Solving Word Problem Using Proportion

Solving Word Problem Using Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for x 

x = 1/10

x = 10

x = 4

x = 5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?

$30

$20

$60

$10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

5 chocolate bars cost $ 1.50. How much do 20 chocolates bars cost?

$3.00

$8.00

$6.00

$12.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Danielle used 8 centimeters of tape to wrap 4 presents. How many presents did Danielle wrap if she used 30 centimeters of tape?

15 presents

16 presents

14 presents

13 presents

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sasha jarred 25 liters of jam after 5 days. How much jam did Sasha jar if she spent 7 days making jam?

35 jars

30 jars

25 jars

40 jars

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 3 pounds of apples costs $0.90, how much will 10 pounds cost?

$3.00

$2.50

$3.50

$2.25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Keith bought 4 shirts for $36. At this rate, what would his cost be for 7 shirts?

$63.00

$53.00

$43.00

$73.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?