Proportional Relationships Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Williams family bought four concert tickets for $252. What was the price per ticket?
$60.00
$63.00
$6.30
$62.00
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A car travels 320 miles in 8 hours. What is the unit rate?
45 miles per hour
80 miles per hour
40 miles per hour
60 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What makes a graph proportional?
Straight Line
The line goes through (0,0)
Curvy line
Straight line and passes through (0,0)
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the equation y=kx for the table?
y=1/3x
y=3x
y=5x
y=1/5x
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which coordinate represents the unit rate?
(0, 0)
(1, 3)
(2, 6)
(3, 9)
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the constant of proportionality for the table above?
X 2
X 1/2
X 3
None of the above
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
Multiplication and Division of Rational Numbers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Hypothesis Testing
Quiz
•
11th Grade
15 questions
Standard Form
Quiz
•
9th Grade
10 questions
HINGES THEOREM
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Basic Trigonometric Identities
Quiz
•
10th - 11th Grade
10 questions
Lògica
Quiz
•
10th Grade
15 questions
START UP ACT.11th -1st TERM
Quiz
•
11th Grade
12 questions
surface area and volume of prisms
Quiz
•
8th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
