Proportional Relationships Word Problems

Proportional Relationships Word Problems

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships and Percentages

Proportional Relationships and Percentages

7th Grade - University

13 Qs

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

Ratios/Rates/Proportions

Ratios/Rates/Proportions

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Proportions, y=kx, Proportional Relationships

Proportions, y=kx, Proportional Relationships

7th Grade

11 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Proportional Relationships Word Problems

Proportional Relationships Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.2B, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2D

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?

$60.00

$63.00

$6.30

$62.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A car travels 320 miles in 8 hours. What is the unit rate?

45 miles per hour

80 miles per hour

40 miles per hour

60 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What makes a graph proportional?

Straight Line

The line goes through (0,0)

Curvy line

Straight line and passes through (0,0)

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the equation y=kx for the table?

y=1/3x

y=3x

y=5x

y=1/5x

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which coordinate represents the unit rate?

(0, 0)

(1, 3)

(2, 6)

(3, 9)

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack

12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality for the table above?

X 2

X 1/2

X 3

None of the above

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?