Solving Word Problems Proportions

Solving Word Problems Proportions

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adding and Subtracting Multi Digits

Adding and Subtracting Multi Digits

4th Grade - University

20 Qs

Equations and Inequalities Palmer

Equations and Inequalities Palmer

7th Grade

20 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th Grade

14 Qs

Percent Word Problems

Percent Word Problems

7th Grade

13 Qs

Adding and Subtracting 3-Digit Numbers

Adding and Subtracting 3-Digit Numbers

3rd Grade - University

20 Qs

Proportions Quiz

Proportions Quiz

6th - 8th Grade

15 Qs

Percents & Proportions

Percents & Proportions

6th - 7th Grade

16 Qs

Adding/Subtracting Three-Digit Numbers No Borrowing

Adding/Subtracting Three-Digit Numbers No Borrowing

2nd Grade - University

20 Qs

Solving Word Problems Proportions

Solving Word Problems Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sarah used 9 red beads and 12 blue beads to make a bracelet. Using this same pattern, how many blue beads would she need if she had 15 red beads?

20

45

30

10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Enrique’s car can drive 500 miles on 20 gallons of gas. If he wants to drive 50 miles, how much gas will his car need?

2 gallons

5 gallons

100 gallons

50 gallons

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

3 out of every 8 skittles in a bag are yellow. If there are 16 skittles in the bag, how many are yellow?

1.5

6

10

4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of 4 cupcakes cost $9. At this same rate, how much would 2 cupcakes cost?

$8.00

$18.00

$4.50

$2.25

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Pat needs 14 sticks of pepperoni to make 28 pizzas. How many sticks of pepperoni are needed to make 36 pizzas?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

12 ounce shampoo bottle lasts Mike 16 weeks. How long would you expect an 18-ounce bottle of the same brand to last him?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?