You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?
Apply Proportional Relationship

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
15 miles
30 miles
3 miles
25 miles
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A job pays $56 for 8 hours of work. How much money does the job pay per hour?
$7 per hour
$8 per hour
$6 per hour
$7.50 per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jane wants to triple her lemonade recipe. For two drinks, she mixes 3 lemons with 2 cups of water. What will she need to triple her recipe?
6 lemons, 4 cups of water
8 lemons, 6 cups of water
9 lemons, 6 cups of water
12 lemons, 8 cups of water
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the constant of proportionality?
45
50
27
1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sells rope by the meter. The equation p=0.8L represents the price p (in dollars) of a piece of nylon rope that is L meters long. How much does the nylon rope cost?
$8
$80
$0.80
$0.08
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many tbsp of honey is needed for 20 cups of flour?
2
18
25
16
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
1.6 Solve Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
8.EE.B.5

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Deciding Proportionality from Tables

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
Unit rate/slope/ rate of change

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Direct Variation

Quiz
•
9th Grade
11 questions
1.4 Proportional and Nonproportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Proportionality in Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade