Apply Proportional Relationship

Apply Proportional Relationship

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional/non Proportional Relationships

Proportional/non Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Proportional Tables and Graphs

Proportional Tables and Graphs

7th Grade

10 Qs

1.4 Proportional and Nonproportional Relationships

1.4 Proportional and Nonproportional Relationships

6th - 8th Grade

11 Qs

Proportional Relationships with Table

Proportional Relationships with Table

7th Grade - University

11 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

6th - 8th Grade

15 Qs

Representing Proportional Relationships With Tables

Representing Proportional Relationships With Tables

7th Grade - University

11 Qs

Proportionality in Tables and Graphs

Proportionality in Tables and Graphs

7th Grade

13 Qs

Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

7th - 9th Grade

12 Qs

Apply Proportional Relationship

Apply Proportional Relationship

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?

15 miles

30 miles

3 miles

25 miles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A job pays $56 for 8 hours of work.  How much money does the job pay per hour?

$7 per hour

$8 per hour

$6 per hour

$7.50 per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

$1.00 per pound

$3.60 per pound

$1.20 per pound

$1.10 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jane wants to triple her lemonade recipe. For two drinks, she mixes 3 lemons with 2 cups of water. What will she need to triple her recipe?

6 lemons, 4 cups of water

8 lemons, 6 cups of water

9 lemons, 6 cups of water

12 lemons, 8 cups of water

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality?

45

50

27

1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sells rope by the meter. The equation p=0.8L represents the price p (in dollars) of a piece of nylon rope that is L meters long. How much does the nylon rope cost?

$8

$80

$0.80

$0.08

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many tbsp of honey is needed for 20 cups of flour?

2

18

25

16

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?