Unit Rate Measurement Conversions

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate? 6 ounces for $3.60 for pistachios
$0.60 per ounce
0.60 ounces per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate? 300 miles for 15 gallons
20 gallons per mile
20 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate? 368 miles on 16 gallons of gas
23 miles per gallon
23 gallons per mile
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How do we usually find unit rate?
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.5 hours x how many miles per hour would equal 54 miles?
11 miles per hour
12 miles per hour
13 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
With a unit rate of $70 per month, how much would electricity cost for a year?
$480
$700
$840
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
1 yard = ? feet
3 feet
12 inches
5280 feet
Tags
CCSS.2.MD.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
Unit Rates Quiz

Quiz
•
5th - 6th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
14 questions
8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade