Unit Rate Measurement Conversions

Unit Rate Measurement Conversions

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Rates, Ratios, and Proportions Wrap-Up/Review

Rates, Ratios, and Proportions Wrap-Up/Review

7th Grade

15 Qs

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Topic 11 Rates Review

Topic 11 Rates Review

6th Grade

15 Qs

Unit Rate Measurement Conversions

Unit Rate Measurement Conversions

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate? 6 ounces for $3.60 for pistachios

$0.60 per ounce

0.60 ounces per dollar

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate? 300 miles for 15 gallons

20 gallons per mile

20 miles per gallon

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate? 368 miles on 16 gallons of gas

23 miles per gallon

23 gallons per mile

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How do we usually find unit rate?

Multiply

Divide

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

4.5 hours x how many miles per hour would equal 54 miles?

11 miles per hour

12 miles per hour

13 miles per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

With a unit rate of $70 per month, how much would electricity cost for a year?

$480

$700

$840

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

1 yard = ? feet

3 feet

12 inches

5280 feet

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?