Solving Simple Word Problems

Solving Simple Word Problems

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Two Step Equations & Inequalities from Word Problems

Writing Two Step Equations & Inequalities from Word Problems

9th - 12th Grade

15 Qs

Expressions and Equations Word Problems

Expressions and Equations Word Problems

6th - 8th Grade

10 Qs

Writing Linear Equations from Verbal Descriptions POL

Writing Linear Equations from Verbal Descriptions POL

9th Grade

10 Qs

Writing Two-Step Equations

Writing Two-Step Equations

7th - 8th Grade

10 Qs

Two-Step Equations & Inequalities Word Problems Quiz

Two-Step Equations & Inequalities Word Problems Quiz

7th - 8th Grade

10 Qs

Equations, Inequalities, & Graphing

Equations, Inequalities, & Graphing

8th - 9th Grade

15 Qs

Solving Equations Word Problems

Solving Equations Word Problems

8th - 12th Grade

12 Qs

Two Step Equation Word Problems

Two Step Equation Word Problems

6th - 8th Grade

12 Qs

Solving Simple Word Problems

Solving Simple Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Maria has 25 dollars.  She has to buy a gallon of milk which costs $3.50.  She wants to spend the rest of her money on cereal.  If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase?

4 boxes

5 boxes

6 boxes

7 boxes

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.

7x + 35 = 63

7x = 63

7x - 35 = 63

35x + 7 = 63

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

472 students are going on a field trip.  120 students will be returning home and the rest will be spending the night in cabins. If a cabin sleeps 8 people, how many cabins need to be rented?

4 cabins

44 cabins

59 cabins

74 cabins

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Penelope is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. Write an equation that represents this scenario if she spends $35 in all.

.50x + 20 = 35

.50x = 35

.50 + 20x = 35 

.50x - 20 = 35

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Aliyah had some candy to give to her four children. She first took ten pieces for herself and then evenly divided the rest among her children. Each child received two pieces. With how many pieces did she start?

(x-10)/4=2

x-10/4=2

x-10=2(4)

2(x-10)=4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal?

150x + 24 = 180 + 20x

150 + 24x = 180 + 20x

180 - 150 = 24 x + 20x

150 - 24x = 180 - 20x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tank 1 currently has 40 gallons of water and is filling at a rate of 1.5 gallons per minute. Tank 2 has 220 gallons of water and is draining at a rate of 3 gallons per minute. After how many minutes will the two tanks have the same amount of water? Write the equation.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?