Solving Simple Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Maria has 25 dollars. She has to buy a gallon of milk which costs $3.50. She wants to spend the rest of her money on cereal. If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase?
4 boxes
5 boxes
6 boxes
7 boxes
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.
7x + 35 = 63
7x = 63
7x - 35 = 63
35x + 7 = 63
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
472 students are going on a field trip. 120 students will be returning home and the rest will be spending the night in cabins. If a cabin sleeps 8 people, how many cabins need to be rented?
4 cabins
44 cabins
59 cabins
74 cabins
Tags
CCSS.3.OA.D.8
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Penelope is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. Write an equation that represents this scenario if she spends $35 in all.
.50x + 20 = 35
.50x = 35
.50 + 20x = 35
.50x - 20 = 35
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Aliyah had some candy to give to her four children. She first took ten pieces for herself and then evenly divided the rest among her children. Each child received two pieces. With how many pieces did she start?
(x-10)/4=2
x-10/4=2
x-10=2(4)
2(x-10)=4
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal?
150x + 24 = 180 + 20x
150 + 24x = 180 + 20x
180 - 150 = 24 x + 20x
150 - 24x = 180 - 20x
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tank 1 currently has 40 gallons of water and is filling at a rate of 1.5 gallons per minute. Tank 2 has 220 gallons of water and is draining at a rate of 3 gallons per minute. After how many minutes will the two tanks have the same amount of water? Write the equation.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Mulitplying Binomials

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Two Step Equations Word Problems Valentines

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
writing two step equations

Quiz
•
7th - 9th Grade
12 questions
slope intercept story problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Equation to Solve Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Linear Equations from Scenarios

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Real World Linear Functions

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Identifying Key Features of Linear Functions from Real World Scenarios

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade