Four Operations to Solve Problems

Four Operations to Solve Problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

One-Step Equations with Fractions

One-Step Equations with Fractions

6th Grade

16 Qs

Order of Operations

Order of Operations

6th Grade

15 Qs

Inverse operations

Inverse operations

7th - 8th Grade

17 Qs

Operation Words!

Operation Words!

6th - 9th Grade

22 Qs

Word Problems- find the operation

Word Problems- find the operation

3rd - 5th Grade

18 Qs

SF-6S-Ch. 3 part 2-Algebraic Equations- 1 step + and -

SF-6S-Ch. 3 part 2-Algebraic Equations- 1 step + and -

5th - 6th Grade

20 Qs

Solving 2-Step Equations

Solving 2-Step Equations

7th Grade

15 Qs

EAL OPERATIONS MATCH

EAL OPERATIONS MATCH

6th - 10th Grade

19 Qs

Four Operations to Solve Problems

Four Operations to Solve Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
3.OA.D.8, 6.NS.B.3, 7.NS.A.3

+6

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Violet stopped at 5 Guys and bought a bacon cheeseburger for $6.99, Cajun fries for $2.49, and a milkshake for $1.99. How much did Violet spend on lunch? WHICH OPERATION WOULD YOU USE TO SOLVE THIS PROBLEM?

Multiplication

Division

Subtraction

Addition

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bill paid $32.50 for 4 fishing rods.

How much did Bill pay per fishing rod?

WHICH OPERATION WOULD YOU USE TO SOLVE THIS PROBLEM?

Division

Multiplication

Subtraction

Addition

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

While at the grocery store, Mrs. Martin noticed that there were two different sized bottles of hot sauce, one was 16.9 ounces and the other 32.55 ounces. What is the difference in weight of the two bottles of hot sauce? WHICH OPERATION WOULD YOU USE TO SOLVE THIS PROBLEM?

Division

Multiplication

Subtraction

Addition

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Billy bought 3.5 pieces of wood to build a bird feeder. Each piece of wood cost $1.50. How much did Billy spend on wood for his bird feeder?

WHICH OPERATION WOULD YOU USE TO SOLVE THIS PROBLEM?

Division

Multiplication

Subtraction

Addition

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

$16

$42

$6

$96

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics