Sol 6.3 ABC Word Problems

Sol 6.3 ABC Word Problems

3rd Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Kruse's Pythagorean and Its Converse

Kruse's Pythagorean and Its Converse

8th Grade

10 Qs

2nd Form Consumer Arithmetic

2nd Form Consumer Arithmetic

8th Grade

10 Qs

area and perimeter

area and perimeter

4th Grade

10 Qs

Final Exam Game

Final Exam Game

University

15 Qs

Mathematics

Mathematics

7th - 8th Grade

10 Qs

Maths Christmas Quiz

Maths Christmas Quiz

3rd Grade

10 Qs

Winning Wednesday Quiz 5 - Year 6

Winning Wednesday Quiz 5 - Year 6

6th Grade

12 Qs

Parts and wholes

Parts and wholes

5th Grade

10 Qs

Sol 6.3 ABC Word Problems

Sol 6.3 ABC Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
3.OA.D.8, 2.OA.A.1, HSA.CED.A.1

+7

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Nicole can pick forty bushels of apples in 15 hours. Carlos can pick the same amount in 11 hours. How long would it take them if they worked together?

6.35 hours

6.17 hours

6.09 hours

6 hours

Tags

CCSS.HSA.CED.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What operation do these words help you solve?

addition

subtraction

Tags

CCSS.1.OA.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What math operation do these words help you solve?

addition

subtraction

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What operation would you use to solve this problem? 
Tom had 15 baseball cards.  He gave 6 to his friend.  How many cards does Todd have left?

addition

subtraction

multiplcation

Tags

CCSS.2.OA.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

Tags

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

Tags

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Briajana is buying  1 pound of grapes, 2 pound of apples and 4 lemons. How much did she pay for her things?

$6.99

$5.28

$3.21

$2.35

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?