Adding Decimal Word Problems

Adding Decimal Word Problems

5th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Converting Customary Units

Converting Customary Units

3rd - 5th Grade

19 Qs

Relative Measurement Test Review

Relative Measurement Test Review

3rd - 5th Grade

10 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

8th - 9th Grade

14 Qs

Converting Measurements Between Systems

Converting Measurements Between Systems

6th - 7th Grade

15 Qs

Converting Measurements

Converting Measurements

5th Grade

12 Qs

Decimal Operations~Classwork

Decimal Operations~Classwork

6th Grade

15 Qs

Metric Conversions 5.MD.1

Metric Conversions 5.MD.1

4th - 6th Grade

10 Qs

Decimals: Add, Subtract, Multiply, Divide

Decimals: Add, Subtract, Multiply, Divide

5th - 6th Grade

10 Qs

Adding Decimal Word Problems

Adding Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 7.NS.A.3

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Kipe adds a small fence around her rectangular garden. The garden measures 5.2 feet by 9.75 feet. How many feet of fencing does Mrs. Kipe need for her garden?

14.95 ft

29.9 ft

30.5 ft

50.7 ft

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On their vacation, Kim's family drove 7.5 hours per day. They traveled at an average speed of 55.5 miles per hour. At this rate, how many miles did Kim's family drive in 4.5 days?

416.25 miles

654.9 miles

1,873.125 miles

2,016.055 miles

Tags

CCSS.7.NS.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Pyle purchases 36.4 acres of land to develop a new subdivisions in town. He also purchases 25.5 acres of land at the lake to build a new subdivision. Each lot in town will be 1.3 acres, and each lake lot will be 0.75 acre. How many lots will be available for purchase in the new subdivisions Mr. Pyle develops?

31 lots

62 lots

64 lots

67 lots

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jamie bought a beach towel for $9.95 and a beach bag for $13.46. What is the total amount of money Jamie spent on the two items?

$22.31

$23.41

$32.91

$144.55

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It took KeShawn 0.45 hour to rake the leaves and 0.75 hour to mow the lawn. How long did it take KeShawn to rake the leaves and mow the lawn?

0.12 hour

1.1 hours

1.2 hours

1.21 hours

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lidia lives 1.25 miles from school and 0.82 mile from the grocery store. How much farther does Lidia live from school than from the grocery store?

0.33 mile

0.43 mile

2.07 miles

4.3 miles

Tags

CCSS.7.NS.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Angelo bought 3.45 pounds of red apples and 1.57 pounds of green apples. How many more pounds of red apples than green apples did Angelo buy?

5.02 pounds

1.98 pounds

1.88 pounds

1.12 pounds

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?