Two brothers went shopping at a back-to-school sale where all shirts and shorts were the same price. The younger brother spent $175 on 7 new shirts and 7 pairs of shorts. The older brother purchased 6 new shirts and 7 pairs of shorts and paid a total of $165. How much did one shirt cost?
Systems With Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$5
$10
$15
$20
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Nancy went to the grocery story. On Monday she purchased 4 apples and 6 bananas for a total of $13. On Wednesday she purchased 3 apples and 7 bananas for a total of $13.50. Which system of equations represents the situation?
4x + 6y = 3
13.5x - 13y = 6
x + y = 4
x - y = 6
4x + 6y = 13
3x + 7y = 13.5
4x - 6y = 13
3x - 7y = 13.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The talent show committee sold a total of 530 tickets in advance. Student tickets cost $3 each and the adult tickets cost $4 each. If the total receipts were $1740, which system could be used to find how many of each type of ticket were sold?
S + A = 530
3S + 4A = 1740
S + A = 530
4S + 3A = 1740
S + A = 1740
3S + 4A = 530
S + A = 1740
4S + 3A = 530
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Homer sells tickets for admission to your school play and collects a total of $104. Admission prices are $6 for adults and $4 for children. He sold 21 tickets total. Solve the system:
x + y = 21
6x + 4y = 104
(10, 11)
(12, 9)
(11, 10)
(9, 12)
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A large pizza at Palanzio’s Pizzeria costs $6.80 plus $0.90 for each topping. The cost of a large cheese pizza at Guido’s Pizza is $7.30 plus $0.65 for each topping. How many toppings can you get at each Pizzeria so that the price of a large pizza is the same?
3 toppings
1 topping
2 toppings
4 toppings
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your family goes to a restaurant for dinner. There are 6 people in your family. Some order the chicken dinner for $14.80 and some order steak for $17. If the total bill was $91, how many of each kind of dinner was purchased?
3 chicken, 3 steak
5 chicken, 1 steak
1 chicken, 5 steak
4 chicken, 2 steak
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Choose the equation that matches the story problem. A large cheese pizza at Plum Tomato cost $16.99 plus $2.99 per topping.
c = 16.99 - 2.99t
c = 2.99 - 16.99t
c = 16.99t + 2.99
c = 16.99 + 2.99t
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Systems Word Problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Solving Linear Systems

Quiz
•
8th - 9th Grade
13 questions
Word Problems for Systems

Quiz
•
8th - 9th Grade
19 questions
Unit 8 Test Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Simultaneous Linear Equations

Quiz
•
9th Grade
14 questions
Linear versus exponential IRL word problems

Quiz
•
9th Grade
16 questions
Linear Word Problems Break Even

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Break Even Word Problems

Quiz
•
9th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade