Real World Problems with Linear Inequalities

Real World Problems with Linear Inequalities

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real Life Inequalities

Real Life Inequalities

7th Grade - University

20 Qs

Inequalities Real World

Inequalities Real World

7th Grade - University

20 Qs

Inequalities in the Real World

Inequalities in the Real World

6th Grade - University

19 Qs

Linear Inequality Graphing with Two Variables

Linear Inequality Graphing with Two Variables

8th Grade

15 Qs

Graphing Linear Inequalities in Two Variables

Graphing Linear Inequalities in Two Variables

8th Grade

15 Qs

Graph Linear Inequality in Two Variables

Graph Linear Inequality in Two Variables

8th Grade

15 Qs

Linear Inequalities in Two Variables and Linear Programming

Linear Inequalities in Two Variables and Linear Programming

10th Grade

17 Qs

Solving One and Two Variable Linear Inequalities

Solving One and Two Variable Linear Inequalities

10th Grade

17 Qs

Real World Problems with Linear Inequalities

Real World Problems with Linear Inequalities

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

A2.ACE.3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 4 pts

The Bombetta Company wants to send a team of three representatives to a conference. Their budget is $700.00 plus $125.00 per day for expenses. If their total budget cannot exceed $1,400.00, which of the following inequalities expresses this situation?

125x + 700 ≥1,400

700 + 125x ≤1,400

700x + 125 ≤1,400

125x - 700 ≤ 1,400

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 4 pts

At the Big Bear video rental store, blank CDs cost $1.50 each and blank DVDs cost $3.25 each.  Which of the following statements best describes the number of CDs (c) and DVDs (d) that can be purchased for less than $65.00?

150c + 325d < 6,500

325c + 150d <6,500

150c + 325d ≤ 6,500

325c + 150d ≤ 6,500

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 4 pts

A donut shop charges $0.70 for each donut and $0.30 for a carryout box.  Shirley has $5.00 to spend.  She needs to determine the most donuts (x) she can buy when she only puts them in one carryout box.  Which equation can be used to answer this problem?

70x + 30 < 500

30x + 70 < 500

70x + 30 ≤500

30x + 70 ≤ 500

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bam bought 4 mangoes and 7 guavas. The total amount she paid was at least RM 230. If 𝑥 represents the cost of each mango and 𝑦 the cost for each guava, which of the following mathematical statements represents the given situation?

4𝑥 + 7𝑦 ≥ 230

4𝑥 + 7𝑦 ≤ 230

4𝑥 + 7𝑦 > 230

4𝑥 + 7𝑦 < 230

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bam bought 4 mangoes and 7 guavas. The total amount she paid was at least $23. If 𝑥 represents the cost of each mango and 𝑦 the cost for each guava, which of the following mathematical statements represents the given situation?

4𝑥 + 7𝑦 ≥ 23

4𝑥 + 7𝑦 ≤ 23

4𝑥 + 7𝑦 > 23

4𝑥 + 7𝑦 < 23

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sarah makes small purses (x) and big purses (y). She can make no more than 8 purses a week.
Which inequality represents the situation?

x + y ≤ 8

x + y ≤ 6

2x + 3y ≤ 6

x + y ≤ 10

Tags

A2.ACE.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bam bought 4 mangoes and 7 guavas. The total amount she paid was at least 𝑃ℎ𝑝 230. If 𝑥 represents the cost of each mango and 𝑦 the cost for each guava, which of the following mathematical statements represents the given situation?

4𝑥 + 7𝑦 ≥ 230

4𝑥 + 7𝑦 ≤ 230

4𝑥 + 7𝑦 > 230

4𝑥 + 7𝑦 < 230

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?