Ratio Proportional Reasoning

Ratio Proportional Reasoning

7th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio Equations

Ratio Equations

6th Grade - University

15 Qs

Unit 5.1 Ratio and Ratio Tables Review

Unit 5.1 Ratio and Ratio Tables Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Finding Equivalent Ratios Given the Total Quantity

Finding Equivalent Ratios Given the Total Quantity

6th - 7th Grade

10 Qs

Complex Fractions and Unit Rates

Complex Fractions and Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Ratio Tables and Proportions

Ratio Tables and Proportions

6th Grade - University

16 Qs

Period 3 & 4 Quiz

Period 3 & 4 Quiz

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios and Rate with Tables and Pictures

Ratios and Rate with Tables and Pictures

6th Grade - University

15 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

7th Grade

10 Qs

Ratio Proportional Reasoning

Ratio Proportional Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Q1. What is the sum of 105 and 130?

A) 205

B) 105

C) 230

D) 135

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kevin is mixing paint to make orange. The ratio of red paint to yellow paint is 3 oz to 5 oz. How much yellow paint should he mix with 9 oz of red paint?

15 oz

30 oz

45 oz

11 oz

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the missing value.

16

109

190

18

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jamie made a scale drawing of his apartment building.  The building is 300 ft tall.  He wants his scale to be 1 inch : 10 ft.  How tall should his building be in his scale drawing?

25 inches

60 inches

1/30 inch

30 inches

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

In the proportion below, what value of    x  would make the ratio on the right    equal to the one on the left? 
12/16=x/20

15

16

24

25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The local grocery store has a sign near the sodas that reads “8 cans for $5.20.” What is the unit rate?

$0.55 per can     

$0.60 per can

$0.65 per can   

$0.70 per can

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Marcus and his parents are going on vacation. The table shows the number of hours they   drive and miles they travel. Use one of the   data points to find “k” (the constant of   proportionality). 

40 miles/hour

60 miles/hour

80 miles/hour

120 miles/hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?