Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? Create the table using the information given.
Proportional Relationship

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The constant of proportionality can be found by finding the __________ _____________.
unit rate
ratio rate
proportion answer
rational number
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the constant of proportionality (k) for this graph?
100
25
50
200
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this relationship proportional or non-proportional?
Joey started mowing yards this summer. He charges $10 for every yard he mows.
Proportional
Non-Proportional
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What makes a graph proportional?
Straight Line
The line goes through (0,0)
Curvy line
Straight line and passes through (0,0)
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the relationship proportional or non-proportional?
Rachel just started learning how to type in her keycode class. Each week her words per minute increases by 3 words.
Proportional
Non-Proportional
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A proportional relationship is written used which of the following equations?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Slope and proportional relationships

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Proportions, y=kx, Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
9 questions
Unit 2 Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Constant of Proportionality with Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Proportional Tables

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Direct Variation

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
constant of proportionality

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade