Ratio and Proportions Practice

Ratio and Proportions Practice

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Price

Unit Price

6th - 7th Grade

15 Qs

Interpreting Unit Rate on a Graph

Interpreting Unit Rate on a Graph

8th Grade

15 Qs

Slope Applications

Slope Applications

9th Grade

10 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Illustrative Math: Grade 7 Unit 2 - Lessons 7-14 Review

Illustrative Math: Grade 7 Unit 2 - Lessons 7-14 Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit rate review

Unit rate review

8th Grade

14 Qs

Unit Rate

Unit Rate

8th Grade

10 Qs

Unit Rates Tic-Tac-Toe

Unit Rates Tic-Tac-Toe

7th Grade

9 Qs

Ratio and Proportions Practice

Ratio and Proportions Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Are the ratios equal?

They are proportional

They are NOT proportional

They are possibly proportional

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

what is the ratio of green to total

3:3

9:3

3:9

2:3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

64 gallons

67.5 gallons

82.5 gallons

90 gallons

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Using the data in the table above, how much does 1 gallon of gas cost?

$3.50

$4.00

$4.50

$5.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does this table represent a proportional relationship?

Yes

No

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality?

8

16

24

2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate, $3.60 for 20 ounces

$0.16 per ounce

$0.18 per ounce

$0.22 per ounce

$0.13 per ounce

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?