Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

10th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Measuring Length Volume Weight And Mass

Measuring Length Volume Weight And Mass

3rd Grade - University

10 Qs

Customary Larger to Smaller Conversion

Customary Larger to Smaller Conversion

5th Grade - University

15 Qs

Rates, Ratios, Measurement

Rates, Ratios, Measurement

6th Grade - University

15 Qs

Measurement Units

Measurement Units

4th Grade - University

10 Qs

Rate Unit Rates

Rate Unit Rates

7th Grade - University

15 Qs

Customary Units of Length, Capacity, and Weight

Customary Units of Length, Capacity, and Weight

4th Grade - University

15 Qs

Rates

Rates

8th - 12th Grade

12 Qs

Customary Units Length Capacity Weight

Customary Units Length Capacity Weight

5th Grade - University

15 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

10th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Determine the missing value in the table.

15

3

1/3

9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

8

16

24

2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?

$1.00 per pound

$3.60 per pound

$1.20 per pound

$1.10 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento

Velveeta

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?

3 inches

1.5 inches

5 inches

2.8 inches

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement below accurately represents the graph?

$100 is earned for each hour worked

$200 earned for every 2 hours worked
is the unit rate

$500 is earned for every 8 hours worked

$300 is earned after working 4 hours

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The constant of proportionality in the equation y = ½x is _______. 

x

y

1/2

2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?