Determine the missing value in the table.
Ratios and Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
10th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
15
3
1/3
9
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate?
8
16
24
2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento
Velveeta
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?
3 inches
1.5 inches
5 inches
2.8 inches
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement below accurately represents the graph?
$100 is earned for each hour worked
$200 earned for every 2 hours worked
is the unit rate
$500 is earned for every 8 hours worked
$300 is earned after working 4 hours
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The constant of proportionality in the equation y = ½x is _______.
x
y
1/2
2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Introduction to Units

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Proportions and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Rate Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Relative Measurement

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Measurement Units

Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Ratio and Measurement

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Proportional

Quiz
•
8th Grade - University
14 questions
Ratio and Rate

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade