Identifying and Writing Proportions

Identifying and Writing Proportions

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

NATIONAL MATHEMATICS DAY

NATIONAL MATHEMATICS DAY

5th Grade - Professional Development

10 Qs

LP2; Week 1 - A/R Guide

LP2; Week 1 - A/R Guide

9th Grade

20 Qs

Polygons & Angles

Polygons & Angles

7th Grade

20 Qs

Quiz 2 First Order DE

Quiz 2 First Order DE

University

10 Qs

Quiz on Commission and Salaries & Wages

Quiz on Commission and Salaries & Wages

12th Grade

20 Qs

Intro to Integers

Intro to Integers

6th - 7th Grade

20 Qs

hypothesis testing

hypothesis testing

11th - 12th Grade

16 Qs

Fractions Percentages Decimal of Number

Fractions Percentages Decimal of Number

8th Grade

14 Qs

Identifying and Writing Proportions

Identifying and Writing Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 7.RP.A.2B, 7.RP.A.2C

+9

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for x

x=6

x =1/6

x = 7

x=9

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If the Hawks won 100 games and lost 60, what is the simplified ratio of wins to losses?

10 to 6

5 to 3

6 to 10

3 to 5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

2
12
108
18

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Q1. What is the result of 7 + 7?

1) 14

2) 7

3) 2

4) 112

Tags

CCSS.3.NF.A.3A

CCSS.3.NF.A.3B

CCSS.4.NF.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

48

120

2.5

15

48

120

2.5

15

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?

8

15

40

29

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The cost of 50 apples is $25.00.  How much would 75 apples cost?

$12.50

$50.00

$37.50

$75.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?