Proportional Relationships Unit Rate

Proportional Relationships Unit Rate

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

14 Qs

Proportional Relationships Ratios

Proportional Relationships Ratios

7th Grade - University

14 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

6th Grade - University

10 Qs

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

6th - 8th Grade

12 Qs

Better Buy

Better Buy

6th - 7th Grade

10 Qs

Let's Make a Deal:  Unit Prices

Let's Make a Deal: Unit Prices

7th Grade

10 Qs

Proportional Relationships & Unit Rate

Proportional Relationships & Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

9 Qs

Proportional Relationships Unit Rate

Proportional Relationships Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

x = 6

x = 25

x = 28

x = 17

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What makes a graph proportional?

Straight line

The line goes through the origin

Curvy line

Straight line and the line goes through the origin

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following is an example of a unit rate?

16 miles/6 days

15 words/30 seconds

$3.18/1 slice of pizza

$15.82/two movie tickets

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sargento cheese slices $2.50 for 10 slices or Velveeta Cheese slices $3.60 for 12 slices Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento at $0.25 per slice

Velveeta at $0.30 per slice

Sargento at $4 per slice

Velveeta at $3.33 per slice

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Oreos $3.45 for 15 oz. or Chips Ahoy $2.40 for 12 oz. Choose the better deal.

Oreos

Chips Ahoy

Neither they are the same

Cannot be determined

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Is this a proportional relationship?

Yes, because the 4's are diagonal to one another.

No because the cross products are not equal

Yes because each fraction has a 4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento

Velveeta

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?