Proportional Relationships Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
x = 6
x = 25
x = 28
x = 17
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What makes a graph proportional?
Straight line
The line goes through the origin
Curvy line
Straight line and the line goes through the origin
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following is an example of a unit rate?
16 miles/6 days
15 words/30 seconds
$3.18/1 slice of pizza
$15.82/two movie tickets
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sargento cheese slices $2.50 for 10 slices or Velveeta Cheese slices $3.60 for 12 slices Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento at $0.25 per slice
Velveeta at $0.30 per slice
Sargento at $4 per slice
Velveeta at $3.33 per slice
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Oreos $3.45 for 15 oz. or Chips Ahoy $2.40 for 12 oz. Choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
Neither they are the same
Cannot be determined
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this a proportional relationship?
Yes, because the 4's are diagonal to one another.
No because the cross products are not equal
Yes because each fraction has a 4
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento
Velveeta
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
12.7 Graphing Proportional Relationship

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Proportional Relationships: Equivalent Ratios

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
6th grade review quiz

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade