Carla packs 4 pairs of pants, 2 pairs of shorts, and 3 skirts for her vacation. What is the ratio of skirts to pants?
Test Proportional Ratios

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4:3
4:9
3:9
3:4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which ratio is equivalent to the ratio 4/5?
25/30
15/20
20/25
6/10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Look at this coordinate plane. What ratio does the point on the plane represent?
12:2
2:12
10:2
2:10
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which ratio is equivalent to 3/4?
10/20
9/16
6/12
6/8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Sam makes $130 for mowing 5 lawns, what is the unit rate?
$26 for 1 lawn
$650 for 1 lawn
$130 for 5 lawns
$26 for 5 lawns
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What are three ways to write a ratio?
with an obelus, the words "for every", and a colon
with the word "to", a fraction bar, and a semicolon
with an obelus, the words "for every", and a colon
with a fraction bar, a colon, and with the word "to"
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which ratio is equivalent to 8 to 12?
4 to 3
2 to 4
4 to 2
2 to 3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Compare Quantities

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Understanding Ratios

Quiz
•
6th - 10th Grade
15 questions
Calc Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Intro to Rates and Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratio and Proportion

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates - General Math

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Represent Proportion Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade