Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

RATIO- PROPORTION

RATIO- PROPORTION

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratios and Proportions Review

Ratios and Proportions Review

7th Grade

15 Qs

Test Review Rates, Ratios and Unit Rates

Test Review Rates, Ratios and Unit Rates

7th Grade

13 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

9th - 10th Grade

13 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th - 8th Grade

14 Qs

Proportions Test

Proportions Test

7th Grade - University

15 Qs

Proportions

Proportions

6th - 7th Grade

10 Qs

Slope as Rate and Unit Rate

Slope as Rate and Unit Rate

6th - 10th Grade

10 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?

$12

$1.50

$3

$1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A scale drawing of a billboard uses the scale 4 cm:9 ft. The length of the billboard in the drawing is 11 cm. How long is the actual billboard?

13 ft

20.75 ft

24.75 ft

22 ft

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jordyn bought 4 gallons of gasoline and it cost $16.80. What is the price per gallon?

$67.20 per gallon

I have no clue!

$3.00 per gallon

$4.20 per gallon

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Angie purchased 25 fruits in all. 10 were apples and the rest were peaches. What is the ratio of peaches to apples? (In simplest form)

3/2

25/10

10/15

15/10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of the ratio below:
30 cm of snow in 6 hours

6 cm of snow per hour

30 cm of snow per hour

5 cm of snow per hour

3 cm of snow per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of these ratios is equivalent to 3:4?

12:9

9:20

9:12

803:804

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of pass to fail in PE class is 5:1.  If there are 90 students in PE, how many are passing?

75 students are passing

75 are failing

15 students are passing 

15 students are failing

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?