Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?
Ratios and Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$12
$1.50
$3
$1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A scale drawing of a billboard uses the scale 4 cm:9 ft. The length of the billboard in the drawing is 11 cm. How long is the actual billboard?
13 ft
20.75 ft
24.75 ft
22 ft
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jordyn bought 4 gallons of gasoline and it cost $16.80. What is the price per gallon?
$67.20 per gallon
I have no clue!
$3.00 per gallon
$4.20 per gallon
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Angie purchased 25 fruits in all. 10 were apples and the rest were peaches. What is the ratio of peaches to apples? (In simplest form)
3/2
25/10
10/15
15/10
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of the ratio below:
30 cm of snow in 6 hours
6 cm of snow per hour
30 cm of snow per hour
5 cm of snow per hour
3 cm of snow per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of these ratios is equivalent to 3:4?
12:9
9:20
9:12
803:804
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of pass to fail in PE class is 5:1. If there are 90 students in PE, how many are passing?
75 students are passing
75 are failing
15 students are passing
15 students are failing
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
19 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates, Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Trig Ratios

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Ratio and Proportion

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Proportions Test

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
13 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
9th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade