Ratio Proportion Review

Ratio Proportion Review

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math 7: Topic 2 Review

Math 7: Topic 2 Review

7th Grade

15 Qs

Gr. 7 Open Up Unit 4: Proportional Relationships and Percentages

Gr. 7 Open Up Unit 4: Proportional Relationships and Percentages

7th Grade

20 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

7th Grade

18 Qs

Similar Figures & Scale Factor

Similar Figures & Scale Factor

7th Grade

20 Qs

Ratio and Proportions

Ratio and Proportions

6th - 8th Grade

20 Qs

Similar Figures test review

Similar Figures test review

7th Grade

20 Qs

Similar Figures

Similar Figures

7th Grade

20 Qs

Review Ratios and Proportions

Review Ratios and Proportions

7th Grade - University

20 Qs

Ratio Proportion Review

Ratio Proportion Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For her school newspaper, the editor has a photograph with a height of six inches and a width of eight inches. She needs to shrink the photograph proportionally so that it will fit a space with a width of five inches. What will be the new height of this photograph?

3 inches

4.25 inches

2.75 inches

3.75 inches

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

There are 4 daisies and 11 roses. Choose the 3 ways to write the ratio of daisies to roses.

11 to 4

4 to 11

4:11

11:4

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What number would you type in the ratio boxes?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What number would you put in the yellow empty spot in the table?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

n=6

n=24

n=7

n=8

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

An airplane took 6 hours to travel 4164 km, What is the unit rate in km per hour? Only type the number for your answer.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy?

8 ounce package that costs $2.80

15 ounce package that costs $5.55

26 ounce package that costs $8.58

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?