You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Proportional Relationships & Constant of Proportionality

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Williams family bought four concert tickets for $252. What was the price per ticket?
$60.00
$63.00
$6.30
$62.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
475 cars per day
19 cars per day
.05 cars per day
15 cars per day
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the constant of proportionality?
X $3
X $4
X $2
X $9
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The constant of proportionality can also be called the _____________.
unit rate
ratio rate
proportion answer
rational number
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this table Proportional?
Yes, because the COP is different each time.
Yes, because the COP is always X9.
No, because the numbers are all different.
No, because the COP changes each time.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the given table a proportional relationship? If so, what is the constant of proportionality?
Yes; X 1/3
Yes; X 3
Yes; X 5
No
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Proportional Tables

Quiz
•
7th Grade
17 questions
proportional relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
constant of proportionality practice

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rate of Change from a Graph

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality: Tables

Quiz
•
7th - 8th Grade
19 questions
Proportional Tables and Equations

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade