Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Comparing Proportional Relationships in Different Forms

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Who can type more words per minute?
Braden
Omar
They both have the same rate of change
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The weight of Brandi's luggage is represented by the equation y = 40x, where y represents the weight in lbs and x represents the number of bags. The weight of Javier's luggage is represented in the graph. Compare their rates.
Brandi's luggage weighs more because it weighs 40 lbs per bag.
Javier's luggage weighs more because it weighs 40lbs per bag.
Brandi's luggage weighs more because it weighs 30 lbs per bag.
Javier's luggage weighs more because it weighs 30 lbs per bag.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Who uses fewer gallons of gas per mile?
Troy
Lucy
They use the same amount of gas per mile
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which company has the cheaper price per pound?
There is not enough information to determine the price per pound.
Carmine's Candy
Both candy stores have the same price per pound.
Sam's Candy Shoppe
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Carla and Brandon are members of two different magazine programs where any magazine ordered is the same price, regardless of the magazine ordered. Carla pays $17.76 for 8 magazines. The equation below represents the amount of money Brandon pays for x magazines. y = $2.88x Who pays more per magazine?
Brandon pays more per magazine.
There is not enough information to determine the price per magazine.
Brandon and Carla pay the same price per magazine.
Carla pays more per magazine.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Compare the constant of proportionality of the following equation and graph by determining which line is steeper.
The line represented by the equation has the same steepness as the line shown in the graph.
There is not enough information to determine the steepness of the lines.
The line represented by the equation is steeper than the line shown in the graph.
The line shown in the graph is steeper than the line represented by the equation.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Comparing Slope

Quiz
•
8th Grade
20 questions
CFA Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
Algebra Ryan

Quiz
•
9th Grade - University
20 questions
Compare Graph, Table and Equations

Quiz
•
8th Grade - University
20 questions
Writing Linear equations from verbal descriptions

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Review Functions Unit Rates and Equations

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Comparing Slopes with Application of Two Tables

Quiz
•
8th Grade - University
14 questions
Functions, Linear vs Nonlinear, & Comparing Rates Review

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Scatterplots and Trendlines

Quiz
•
8th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
90s cartoons

Quiz
•
8th Grade
23 questions
Writing Equations (Variables on both sides)

Quiz
•
8th Grade