Proportion Problem

Proportion Problem

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios intro Feb

Ratios intro Feb

12th Grade - University

10 Qs

Ratios

Ratios

5th - 9th Grade

10 Qs

Simplifying Ratios

Simplifying Ratios

7th - 9th Grade

12 Qs

Sharing in a Ratio

Sharing in a Ratio

8th Grade

10 Qs

Rates and ratio review

Rates and ratio review

6th - 8th Grade

12 Qs

Direct Proportion Word Problems

Direct Proportion Word Problems

7th - 11th Grade

20 Qs

Direct Proportions Word Problems

Direct Proportions Word Problems

7th - 11th Grade

20 Qs

Calculations Using Ratios

Calculations Using Ratios

10th - 12th Grade

10 Qs

Proportion Problem

Proportion Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

0.4 kg of cheese costs £3.60

Work out the cost of 1 kg of cheese

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

kg of potatoes cost £1.80

Work out the cost of 2.5 kg of potatoes

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

1.5 litres of paint cost £3.60

Work out the cost of 3.5 litres of paint

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

12 litres of fuel cost £15.36

Work out the cost of 28 litres

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If 4 identical boxes of food weigh 14kg


How much would 5

of these boxes weigh?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The class has 12 girls and 16 boys. What is the ratio of total students to boys? (simplest form)

7.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?