Solving Proportions

Solving Proportions

9th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Money Amounts

Money Amounts

2nd Grade - University

20 Qs

Interpreting Line Graphs

Interpreting Line Graphs

9th Grade

20 Qs

Counting Money

Counting Money

2nd Grade - University

20 Qs

Coins Values

Coins Values

1st Grade - University

15 Qs

Percentage of Amounts - Calculator

Percentage of Amounts - Calculator

7th - 9th Grade

14 Qs

Money

Money

2nd Grade - University

15 Qs

Counting Coins Up to $1.00

Counting Coins Up to $1.00

2nd Grade - University

20 Qs

Counting Coins

Counting Coins

3rd Grade - University

20 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Solve for x 

x = 1/10

x = 10

x = 4

x = 5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

6 pencils costs 36 cents. How much do 2 pencils cost?

6

12

3

8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

8 sweets cost 72 cents. How much do 6 sweets cost?

45

54

36

24

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?

$7.20

$6.40

$10.00

$9.60

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Three bags of rice weigh 90 kgs. How much do 9 bags weigh?

180 kg

240 kg

270 kg

360 kg

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Six movie tickets cost $240. How much do 2 movie tickets cost?

$30

$80

$60

$90

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Five apples cost 80 cents. Find the cost of 20 apples.

$6.00

$12.00

$9.00

$3.20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?