Proportional Data

Proportional Data

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rational Number Quest Review

Rational Number Quest Review

7th Grade

15 Qs

HW #1: Proportional Relationships Quizizz

HW #1: Proportional Relationships Quizizz

7th Grade

10 Qs

Directly Proportional Relationships

Directly Proportional Relationships

7th Grade - University

15 Qs

Ratios, Rates, & Conversions

Ratios, Rates, & Conversions

7th - 9th Grade

15 Qs

Rational Application Problems

Rational Application Problems

11th - 12th Grade

15 Qs

Ratio and Proportions Review

Ratio and Proportions Review

7th Grade - University

14 Qs

Proportions Practice

Proportions Practice

7th Grade

15 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

8th - 12th Grade

15 Qs

Proportional Data

Proportional Data

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement describes the relationship between the adult ticket prices (a), in dollars, and the child ticket prices (c), in dollars?

The relationship is proportional. It can be represented as  c = 1/4a

The relationship is proportional. It can be represented as c = 4a

The relationship is not proportional, The change is not constant, and therefore the relationship cannot be expressed as one equation

The relationship is not proportional. The change in c is not constant, and therefore the relationship cannot be expressed as one equation.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What does the y-coordinate represent when the x-coordinate has a value of 1?

Rachel pays$0.25 for each minute she exceeds her cell phone plan's minutes

Rachel pays$0.50 for each minute she exceeds her cell phone plan's minutes

Rachel pays$1.00 for each minute she exceeds her cell phone plan's minutes

Rachel pays$4.00 for each minute she exceeds her cell phone plan's minutes

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the cost of 2 kilograms of flour if 3 kilograms cost $4.86? the relationship is proportional.

$0.81

$2.86

$3.24

$1.62

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?

2.5 cups milk

1.75 cups milk

2 cups flour

2.25 cups milk

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Fred spent $46.20 on 12 gallons of gas. What was the price per gallon?

$8.35

$3.85

$2.59

$0.26

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Of the 50 fish John caught from the lake, 14 were trout.  The estimated population of the lake is 7,500.  About how many trout would you expect to be in the lake?

2,100 trout

2,000 trout

2,200 trout

2,300 trout

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the weight in pounds of objects on earth compared to objects on the moon.  If an object on earth weighs 42 lbs, what is its weight on the moon?

7 lbs

12 lbs

84 lbs

252 lbs

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?