What is the ratio of red apples to green apples
Cross Multiplication Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion.
k=5
k=3.3333333
k=60
k=90
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cross Multiply/Cross Products
15
420
28
16
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the tables above represents a proportional relationship?
a & c
a, b & c
a, c & d
all of them
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
150 grams of fertilizer is required for a land area of 6 square acres. At this rate, how many grams of fertilizer is needed for 13 square acres?
25 grams
300 grams
325 grams
310 grams
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
What makes a graph proportional? Choose all that apply (3)
The graph is a straight line
The graph goes through the origin (0,0)
The graph is a curved line
The graph is reflective.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
5th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Proportion Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Direct Variation

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Proportional Relationships: Tables, Equations, and Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Proportional Tables

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportional Reasoning: Tables and Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Unit Rate/ Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade