Proportions Assignment

Proportions Assignment

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions

Proportions

7th Grade

10 Qs

Unit Rate Word Problems Proportions Assignment 11/6

Unit Rate Word Problems Proportions Assignment 11/6

7th Grade

14 Qs

Solve Proportions from Word Problems

Solve Proportions from Word Problems

9th Grade - University

19 Qs

M7 Module 1 Review

M7 Module 1 Review

7th Grade

18 Qs

Proportions Review

Proportions Review

5th - 7th Grade

17 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade

15 Qs

Percents and Proportions

Percents and Proportions

8th - 9th Grade

17 Qs

Ratio and Proportion Game

Ratio and Proportion Game

9th Grade

13 Qs

Proportions Assignment

Proportions Assignment

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Pizzas are $10 each plus a $2 delivery fee. Is the cost proportional to the number of pizzas ordered?

Yes, unit rate is $10

Yes, Unit rate is $12

No, unit rate not constant

No, because Little Caesars is $5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

12 ounce shampoo bottle lasts Mike 16 weeks.  How long would you expect an 18-ounce bottle of the same brand to last him?

24 weeks

6 weeks

30 weeks

20 weeks

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sue types 3 pages in the same amount of time that Mary types 4.5 pages.  If Sue and Mary start typing at the same time, how many pages will Mary have typed when Sue has typed 11 pages?

16.5 pages

16 pages

15 pages

15.5 pages

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The waiting time to ride a roller coaster is 20 minutes when 150 people are in line.  How long is the waiting time when 240 people are in line?

90 min

30 min

32 min

30 min

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A shop produces 39 wetsuits every 2 weeks.  How long will it take the shop to produce 429 wetsuits?

18 wk

20 wk

22 wk

24 wk

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve:  y / 7 = 16 / 28

6

3

4

5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The class has 12 girls and 16 boys. What is the ratio of total students to boys? (simplest form)

28/16

7/4

16/28

12/16

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?