Pizzas are $10 each plus a $2 delivery fee. Is the cost proportional to the number of pizzas ordered?
Proportions Assignment

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Yes, unit rate is $10
Yes, Unit rate is $12
No, unit rate not constant
No, because Little Caesars is $5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
12 ounce shampoo bottle lasts Mike 16 weeks. How long would you expect an 18-ounce bottle of the same brand to last him?
24 weeks
6 weeks
30 weeks
20 weeks
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sue types 3 pages in the same amount of time that Mary types 4.5 pages. If Sue and Mary start typing at the same time, how many pages will Mary have typed when Sue has typed 11 pages?
16.5 pages
16 pages
15 pages
15.5 pages
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The waiting time to ride a roller coaster is 20 minutes when 150 people are in line. How long is the waiting time when 240 people are in line?
90 min
30 min
32 min
30 min
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A shop produces 39 wetsuits every 2 weeks. How long will it take the shop to produce 429 wetsuits?
18 wk
20 wk
22 wk
24 wk
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve: y / 7 = 16 / 28
6
3
4
5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The class has 12 girls and 16 boys. What is the ratio of total students to boys? (simplest form)
28/16
7/4
16/28
12/16
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rate and Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Proportional vs Nonproportional Ratios and Table

Quiz
•
7th Grade - University
18 questions
7R Unit 5 Test Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Normal Distributions: Finding Probabilities (5.2)

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Ratio Rate and Percent

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Simple Proportions Word Problems

Quiz
•
8th Grade - University
14 questions
Ratio and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Proportional vs Nonproportional Ratios

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade