Tables Proportional Relationships

Tables Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Is it Proportional?

Is it Proportional?

7th - 8th Grade

20 Qs

Quiz TEK 7.4A

Quiz TEK 7.4A

7th Grade

20 Qs

Proportional/Non Proportional and Functions Mini Assessment

Proportional/Non Proportional and Functions Mini Assessment

8th Grade

15 Qs

Proportional vs Not Proportional

Proportional vs Not Proportional

8th Grade

10 Qs

Graphs and Tables

Graphs and Tables

7th Grade

15 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportionality Practice 7th

Proportionality Practice 7th

7th Grade

12 Qs

Rates and Proportionality

Rates and Proportionality

7th Grade

16 Qs

Tables Proportional Relationships

Tables Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Based on the graph, Which of the following statements is TRUE?

I drove 80 miles every 4 hours

I drove 160 miles in an hour

I drove 80 miles every 2 hours

I drove 240 miles in 4 hours

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

The graph above shows the price of games in dollars.  Is the graph proportional and how do you know?

The graph is proportional  because it is linear.

The graph is proportional because it is linear and passes through the origin.

The graph is not proportional because it does not pass through the origin.

The graph is not proportional because it is not linear and it does not pass through the origin.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

What does the point (2, 94) represent in this situation?

Every week, they earn $94.

After 94 weeks, they save $2.

After 1 week, they save $47.

After 2 weeks, they save $94.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

What would the x-axis be labeled?

Cost ($)

Amount of Almonds (pounds)

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

What would the y-axis be labeled?

Cost ($)

Amount of Almonds (pounds)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Explain the point (1, 48)

The car traveled 1 miles in 48 hour

48 cars drove for 1 hour

The car traveled 48 miles in 1 hour

The car traveled 48 hours in 1 mile

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

What is the false statement?

1 pound of bananas cost $2.75

3 pounds of bananas cost $8.25

The point (2, 5.5) is on the graph of the proportional relationship

The point (5, 13.50) is on the graph of the proportional relationship

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?