Proportional Relationship Study Guide

Proportional Relationship Study Guide

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Functions & Relations/ Domain & Range

Functions & Relations/ Domain & Range

9th Grade

13 Qs

Grade 6 EQAO Practice

Grade 6 EQAO Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Numeric and Categorical data

Numeric and Categorical data

6th - 7th Grade

20 Qs

Shape, Center and Spread

Shape, Center and Spread

9th Grade

13 Qs

Linear Equations from Tables and Graphs

Linear Equations from Tables and Graphs

8th Grade

18 Qs

QUIZ 4 REVIEW 23-24

QUIZ 4 REVIEW 23-24

8th Grade

12 Qs

Mark up/ Mark down Vocabulary

Mark up/ Mark down Vocabulary

7th Grade

15 Qs

Shape and Measures of Centers of a Data

Shape and Measures of Centers of a Data

10th Grade

16 Qs

Proportional Relationship Study Guide

Proportional Relationship Study Guide

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which graph represents a proportional relationship?

Graph A

Graph B

Graph C

Graph D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table below shows a proportional relationship. What is the constant of proportionality? (hint: what is “k”)

2/4

3/1

5/3

1/3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph below shows the commissions Jack earned on his sales. Explain the relationship represented by the ordered pair (1,10) on the graph.

For $10 in sales Jack earns $1 in commissions

For $1 in sales Jack earns $10 in commissions

For $10 in sales Jack earns $10 in commissions

For $1 in sales Jack earns $1 in commissions

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost of a tent rental is $160 for 5 days. At this rate, how much does it cost to rent the tent for one day?

$25

$30

$32

$35

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sandra bought 3 pounds of nuts for $10.35. What is the unit price per pound?

$3.45

$4.65

$6.65

$7.35

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following shows the least expensive unit price?

3 oranges for $1.02

4 oranges for $1.52

5 oranges for $1.75

6 oranges for $2.46

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit cost of a uniform?

$2 per uniform

$5 per uniform

$10 per uniform

$20 per uniform

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?