Which graph represents a proportional relationship?
Proportional Relationship Study Guide

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Graph A
Graph B
Graph C
Graph D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table below shows a proportional relationship. What is the constant of proportionality? (hint: what is “k”)
2/4
3/1
5/3
1/3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The graph below shows the commissions Jack earned on his sales. Explain the relationship represented by the ordered pair (1,10) on the graph.
For $10 in sales Jack earns $1 in commissions
For $1 in sales Jack earns $10 in commissions
For $10 in sales Jack earns $10 in commissions
For $1 in sales Jack earns $1 in commissions
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost of a tent rental is $160 for 5 days. At this rate, how much does it cost to rent the tent for one day?
$25
$30
$32
$35
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sandra bought 3 pounds of nuts for $10.35. What is the unit price per pound?
$3.45
$4.65
$6.65
$7.35
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following shows the least expensive unit price?
3 oranges for $1.02
4 oranges for $1.52
5 oranges for $1.75
6 oranges for $2.46
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit cost of a uniform?
$2 per uniform
$5 per uniform
$10 per uniform
$20 per uniform
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Proportional Relationship Study Guide

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Review 2.2 NonLinear

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Data Displays and Analysis

Quiz
•
9th Grade - University
20 questions
Graph and Identify Shapes

Quiz
•
9th Grade - University
20 questions
Skewness and Mode

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Systems of Equations - Review

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Misleading Graphs

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Shape of Data #2

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade