Proportional Relationship Constant O

Proportional Relationship Constant O

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Graphs

Proportional Graphs

8th Grade

20 Qs

Proportional Tables and Equations

Proportional Tables and Equations

7th Grade

19 Qs

Proportionality Practice 7th

Proportionality Practice 7th

7th Grade

12 Qs

Ratios/Rates/Tables and Graphs

Ratios/Rates/Tables and Graphs

6th - 7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships (Tables/Equations)

Proportional Relationships (Tables/Equations)

6th - 8th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

7th Grade

15 Qs

Graphs Constant of Proportionality

Graphs Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationship 7RP2

Proportional Relationship 7RP2

7th Grade

10 Qs

Proportional Relationship Constant O

Proportional Relationship Constant O

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Determine the Constant of Proportionality.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An app developer projects that he will earn $20.00 for every 8 apps downloaded. Write an equation to represent the proportional relationship between the total earnings, y, and the number of apps downloaded, x.

y = 2.5x

y = .4x

y = 20x

y = 8x

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the relationship between the total sales, y, and the number of textbooks sold, x. Write an equation that represents this situation.

Do NOT enter spaces.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following situations represents a proportional relationship?

A cheeseburger is $7.59 plus $1.00 for each additional topping.

A pool fills at a rate of 90 gallons per hour.

A health club charges a $40.00 membership fee plus $25.00 a month.

A bank account begins with $350.00 and gains $30.00 per month.

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Determine if the representation is P = Proportional or NP = Non-Proportional.

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Jack spent $5.22 on 6 pairs of socks. Find the unit rate.

Jack spent $____ on a pair of socks. (Enter only the number)

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does the table represent a proportional relationship?

yes

no

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?