Identify Proportional Relationships from Graphs

Identify Proportional Relationships from Graphs

7th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional vs. Nonproportional

Proportional vs. Nonproportional

7th Grade

20 Qs

Proportional vs NonProportional

Proportional vs NonProportional

7th - 8th Grade

20 Qs

Identifying Proportional Relationships

Identifying Proportional Relationships

7th Grade

18 Qs

Proportional or not

Proportional or not

8th Grade

20 Qs

Proportional or non-proportional

Proportional or non-proportional

7th Grade

20 Qs

Proportional or Non-Proportional Quizizz

Proportional or Non-Proportional Quizizz

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportional/NonProportional

Proportional/NonProportional

7th Grade

15 Qs

Proportional vs. Nonproportional

Proportional vs. Nonproportional

8th Grade

14 Qs

Identify Proportional Relationships from Graphs

Identify Proportional Relationships from Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Match the correct equation to the graph

y = x

y = 7x

y = 21x

y = 3x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Match the correct equation to the graph

y = 16x

y = 8x

y = 2x

y = 4x

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Match the correct equation to the graph

y = 90x

y = 9x

y = 10x

y = 2x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What does the point (6, 4) mean on the graph?

6 laps in 4 minutes

2 laps in 3 minutes

2/3 of a lap in 1 minute

4 laps in 6 minutes

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which graphs show a proportional relationship?

A and B

B and D

A and C

C and D

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph shows the cost in dollars of pounds of blueberries, a proportional relationship. Select all the true statements.

1 pound of blueberries costs $2.75.

2.75 pounds of blueberries cost $1.

5 pounds of blueberries cost $15.50.

12 pounds of blueberries cost $33.

The point (3.9) is on the graph of the proportional relationship.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does the graph represent a proportional relationship?

yes

no

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?